TOP 10 / Straipsniai / Europos Sąjunga siekia padidinti energijos vartojimo efektyvumą Printable version

Europos Sąjunga siekia padidinti energijos vartojimo efektyvumą

Europos Sąjungos institucijos yra užsibrėžusios tikslą — iki 2020 metų padidinti energijos vartojimo efektyvumą 20%. Šiam tikslui pasiekti Lietuva turi įgyvendinti 2010 metų Direktyvą dėl su energija susijusių gaminių suvartojamos energijos ir kitų išteklių ženklinant gaminį ir apie jį pateikiant standartinę informacija (Direktyva 2010/30/ES).

Pirmoji energijos sunaudojimo ženklinimo direktyva priimta 1992 m. kaip priemonė skatinti tausesnių prietaisų gamybą ir naudojimą, pvz., 1998 m. 10 % parduotų skalbyklių ir indaplovių buvo A klasės, o 2005 m. – jau  90 %. Naujos redakcijos direktyva siekiama ženklinti ir komercinius produktus, kad vykdant viešuosius pirkimus rinkoje būtų galima gauti tausesnių prekių. Energijos sunaudojimo žymėjimas ir ekologinio dizaino priemonės padeda siekti 2020 m. tikslo: padidinti energijos naudojimo efektyvumą 20%.

Naujoji Direktyva taikoma su energija susijusiems gaminiams, kuriuos naudojant daroma didelė tiesioginė ar netiesioginė įtaka energijos ir kitų svarbių išteklių suvartojimui. Komisija pateikia prioritetinių su energija susijusių gaminių sąrašą, į Direktyvos taikymo sritį įtraukus su energija susijusius gaminius, kuriuos naudojant daroma didelė tiesioginė arba netiesioginė įtaka energijos vartojimui. Tikslios, svarbios ir lygintinos informacijos apie su energija susijusių gaminių konkretų energijos suvartojimą teikimas turėtų daryti įtaką galutiniams naudotojams pasirenkant gaminius, kurie suvartoja arba kuriuos naudojant netiesiogiai suvartojama mažiau energijos ir kitų svarbių išteklių, ir tuo pačiu skatinti gamintojus imtis veiksmų, kad jų gaminiai suvartotų mažiau energijos ir kitų svarbių išteklių.

1

I - Tiekėjo pavadinimas arba prekės ženklas;

II - Tiekėjo modelio žymuo;

1 - Svertinis metinis suvartojamos energijos kiekis;

2 - Svertinis metinis suvartojamo vandens kiekis;

3 - Vardinis pajėgumas;

4 - Gręžimo efektyvumo klasė;

5 - Akustinis triukšmas

 

Etiketės formate kaip pagrindas išlaikoma A–G raidėmis grindžiama energijos vartojimo efektyvumo klasifikacija.

Klasifikacija peržiūrima kai didelė dalis gaminių vidaus rinkoje priskiriama dviem aukščiausioms energijos vartojimo efektyvumo klasėms ir kai galima papildomai sutaupyti dar labiau diferencijuojant gaminius.

Klasifikacija gali būti papildyta trimis papildomomis klasėmis, jei to reikia atsižvelgiant į technologinę pažangą. Tos papildomos klasės yra A+, A++ ir A+++, kuri žymi pačią veiksmingiausią klasę.

Naujųjų etikečių spalvų skalė yra sudaryta iš 7 skirtingų spalvų pradedant tamsiai žalia, baigiant raudona. Naujovė - visos Europos Sąjungos eitketės - neutralios kalbai (nenaudojami tekstai, paaiškinimai, pateikiami bendriniai, visiems suprantami simboliai).

a
b
ab

Pateikiame naujojo ženklinimo pavyzdžius:

Padangų etiketė     

2

            

Etiketėje turi būti ši informacija: Energijos vartojimo efektyvumas; sukibimas su šlapia danga, išorinis riedėjimo triukšmas; padangų klasė (C1 arba C2).

Lipduką sudaro 2 dalys: etiketė ir prekės ženklo vieta. Prekės ženklo vieta: tiekėjai lipduke turi pateikti ne tik etiketę, bet ir nurodyti savo prekės pavadinimą ar prekės ženklą, padangų seriją, padangų dydį, apkrovos rodiklį, greičio klasę bei kitas technines specifikacijas bet kokia spalva, formatu ir pavidalu, jei tai neatitraukia dėmesio nuo etiketėje pateiktos informacijos ir nekliudo jos pamatyti.

  • Currently 5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 5/5 (1 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.