TOP 10 / Rekomendacijos / Rekomendacijos renkantis šaldymo prietaisus Printable version

Rekomendacijos renkantis šaldymo prietaisus

Atnaujinta 2017-01-27

Europoje kasmet parduodama apie 18 milijonų šaldymo prietaisų. Pardavimų duomenimis, laikotarpiu 2004 – 2008 m. 58% didžiųjų Europos šalių vartotojų rinkosi A klasės šaldymo prietaisus, 28%  rinkosi A+ ir tik 3% pirko efektyviausius – A++. Šiuo metu efektyviausi rinkoje parduodami šaldymo prietaisai žymimi A+++ energijos klase, kuri buvo įdiegta tik 2011 metais ir tokių efektyvių prietaisų pardavimai 2013 metais siekė tik 4%. Jei kasmet įsigyjami šaldymo prietaisai būtų A energijos efektyvumo klasės Europos vartotojai iššvaistytų apie 2.3 bilijonus kWh per metus, lyginant su A+++  klasės prietaisais.

Šaldytuvo „gyvenimo“ – naudojimosi laikas vidutiniškai siekia 8-10 metų. Todėl svarbu atkreipti dėmesį, kad neefektyvaus šaldytuvo sunaudojamos elektros energijos išlaidos yra didesnės nei prietaiso įsigijimo kaina.

Šaldymo prietaisai yra vieni didžiausių elektros energijos naudotojų namų ūkiuose. Šaldymo įrenginių elektros energijos sąnaudos skiriasi priklausomai nuo produkto kategorijos, energijos efektyvumo klasės. Vidutinis A klasės šaldytuvas sunaudoja apie 200 kWh elektros energijos per metus, tuo tarpu A+++ klasės šaldytuvas sunaudoja apie 88 kWh (60% mažiau). Per 15 metų vartotojas, pasirinkęs neefektyvų šaldytuvą, iššvaisto apie 2000 kWh elektros energijos. Deja, rinkoje egzistuoja didelis skirtumas tarp šaldymo prietaisų. Šiandien į rinką gali patekti tik tie šaldymo įrenginiai, kurių energijos klasės patenka į A ir A+++ klases, o vartotojai, pamatę A klasės gaminį dažnai apsirinka neefektyvų gaminį. Energijos efektyvumas ženkliai pagerėjo nuo to  laiko, kuomet buvo pristatytas pirmasis Energijos efektyvumo ženklinimas 1994 metais. Tuomet dauguma šaldymo prietaisų buvo D energetinės klasės. Tuomet energijos efektyvumo indeksas siekė tik 100% . Energijos klasė A+++ buvo įvesta 2011 metais. Prietaisų energijos klasė A+++ lyginant su klase A++ yra 33% procentai efektyvesnė. Aukšto efektyvumo A + + + šaldytuvai suvartoja apie 50% mažiau energijos nei A + šaldytuvai. Taigi šiuo metu galioja trys šaldymo prietaisų energetinės klasės – A+, A++, A+++, todėl matomas poreikis diegti naujas energetines klases bei taip skatinti gamintojus kurti dar efektyvesnius produktus. Eko dizaino ir Energetinio ženklinimo reguliavimas bus peržiūrėtas 2014 metais. Energijos efektyvumo vystymasis yra tikra 20 metų sėkmės istorija. Tačiau tobulėti visada yra kur – gamintojams siūloma diegti naujas technologijas, padėsiančias vartotojams sutaupyti.

Nuo 2014 m. visi šaldymo prietaisai turi būti ne žemesnės nei A+ energijos klases.

Šiuo metu galiojantis energetinis ženklinimas:

  Senasis EEI* Naujasis EEI
A+++ - <22
A++ <30 22-33
A+ 30-42 33-44/42
A 42-55 44/42-55
B 55-75 55-75
C 75-90 75-95
D 90-100 95-110
E 100-110 110-125
F 110-125 125-150
G >125 >150

*EEI-energijos efektyvumo indeksas. Energijos efektyvumas yra suskaičiuojamas vadovaujantis duomenimis apie elektros suvartojimą ir kameros šalčio lygį.

Naujoji ženklinimo etiketė:

Untitled

Patarimai vartotojams:

 • Rinkdamiesi šaldymo prietaisą, atkreipkite dėmesį į prietaiso klimato klasę – patalpos, kurioje bus statomas šaldymo prietaisas temperatūrą. Priklausomai nuo to, kokios temperatūros patalpoje bus naudojamas šaldymo prietaisas, gali kisti sunaudojamos elektros energijos kiekis. Nestatykite prietaiso šalia šilumos šaltinių (viryklės, indaplovės, radiatorių, saulės šviesos), idealu, jeigu galite statyti šaldytuvą nešildomoje patalpoje. Statydami prietaisą, palikite tarpus tarp prietaiso ir sienos – kondensatoriaus skleidžiama šilumą turi tinkamai pasklisti ir nešildyti prietaiso. Įmontuojamiems šaldymo prietaisams, vadovaujantis standartais paliekama mažiausiai 60 cm niša.
 • Rinkdamiesi šaldymo prietaisą įvertinkite jo talpą - vienam asmeniui vidutiniškai reiktų skirti apie 100 litrų šaldymo prietaiso talpos, kiekvienam papildomam asmeniui pridėti apie 50-60 litrų. „Side by Side“ arba dvipusiai šaldytuvai, nors techniškai yra aprūpinti papildomomis funkcijomis, yra neefektyviausi.
 • Maisto produktai, dedami į šaldymo prietaisą, turėtų būti bent ja kambario temperatūros – tai vienas pirmųjų taupymo įpročių. Maisto produktus į šaldymo prietaisą dėkite be pakuočių, reklaminių įpakavimų ir pan. – tai taip pat padės sutaupyti, nes šaldymo prietaisas neeikvos energijos pakuotų šaldymui. Talpindami maisto produktus, pasižiūrėkite prietaiso techninėje specifikacijoje, kuri prietaiso vieta yra šalčiausia ir joje talpinkite greičiausiai gendančius produktus. Įprastai šaldytuvo viršuje palaikoma vidutinė temperatūra siekia 7 laipsnius, todėl geriausia ten laikyti sviestą ir sūrio produktus. Šaldytuvo vidurinėse lentynose palaikoma 4-5 laipsnių temperatūra labiausiai tinkama pagamintiems patiekalams, šviežiai žuviai, kasdieniams produktams, pieno produktams. Žemesni šaldytuvo skyriai palaiko apie 3 laipsnių temperatūrą, todėl yra labiausiai tinkami žaliai mėsai ir paruoštų patiekalų laikymui. Žemiausi stalčiai dažniausiai skirti daržovėms ir vaisiams, nes čia temperatūra siekia 8-10 laipsnių.
 • Stenkite nevarstyti šaldymo prietaiso durų, ir stenkite jas uždaryti per kuo trumpesnį laiką.
 • Išvykdami ilgesniam laikui, išjunkite prietaisą, išvalykite ir palikite praviras dureles.
 • Reguliariai patikrinkite durelių sandariklius, perbraukite juos kreida, kad prietaisas būtų sandarus ir šaltis nebūtų išleidžiamas į išorę. Norėdami patikrinti, ar durelės sandarios, suspauskite popieriaus lapą tarp durelių ir pabandykite ištraukti, kai durelės uždarytos. Į šaldymo prietaisą nedėkite skysčių atvirose talpose, nes tai padidina šaldymo prietaiso drėgmės lygį ir daro neigiamą įtaką kondensatoriui.
 • Atkreipkite dėmesį, kokiai temperatūrai nustatytas šaldytuvas ir šaldiklis. Rekomenduojama žemesnė nei 5 laipsnių temperatūra šaldytuvams ir -18 laipsnių temperatūra šaldikliams.
 • Reguliariai išvalykite šaldytuvo vidaus sieneles, ledo sluoksnis, susikaupęs ant sienelių, gali padidinti elektros energijos sąnaudas apie 25%.

Daugiau taupymo patarimų rasite čia.

Šaldymo prietaisų klimato klasės:

SN: +10…+32 °C

N: +16…+32 °C

ST: +18…+38 °C

T: + 18…+43 °C

Šaltinis GuideTopten. Rekomendacijos šaldytuvams

 • Currently 0 out of 5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast) disabled.

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.

Related content